TECHNIKUM NR 2 IM. GEN. ANTONIEGO PIWOWARCZYKA
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 2 IM. GEN. ANTONIEGO PIWOWARCZYKA

 

   

 

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19;
19 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Uroczystość rozpoczął dyrektor Jan Rybiński, wręczając najlepszym uczniom nagrody i dyplomy za wyniki w nauce, prace na rzecz społeczności szkolnej i osiągnięcia sportowe. Głos zabrał także naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich, K. Stachera. Zaproszeni Na uroczystości gościły też przedstawicielki Hufca Pracy w Końskich, pani komendant M. oraz pani E. Szewczuk, które wręczyły nagrody naszym uczniom. Dla trzecich klas ta uroczystość była szczególnie ważna, ponieważ zakończyły kolejny etap edukacji. W związku z tym otrzymali tradycyjne czapki absolwenta ufundowane przez panią E. Piwowarczyk, córkę patrona szkoły. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana pod opieką wychowawców, pań: I. Mańko - Sękowską, B. Szteleblak i pana S. Ferencza. Wystąpili w niej uczniowie: A. Dukat, I. Dukat, A. Nowak i M. Pomykała (II fk) oraz J. Kalista i K. Mularczyk (II ms). Uroczystość zakończyła się tradycyjnie, wspólnym, chóralnym odśpiewaniem piosenki Maryli Rodowicz Ale to już było. Wystrojem sali zajęły się panie: E. Młodawska i A. Tarasińska (również efekty mulimedialne), a oprawą dźwiękową: K. Juszyński (I w). opracowała: M. Makuch

opracowała: M. Makuch

DŁUUUUGI I PRACOWITY DZIEŃ DZIECKA;
5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszym do rezerwatu Skałki „Piekło”, który zakończył XIV Koneckie Dni Profilaktyki organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich. Wędrówka rozpoczęła się  w Parku Miejskim, a zakończyła  przy pomniku przyrody Skałki „Piekło”. Uczestnicy, mimo upału, na mecie spotkali się przy ognisku, a także obejrzeli pokaz strażaków Powiatowej Straży Pożarnej w  Końskich. Mogli również osobiście ugasić ogień w kontrolowanych warunkach. Na koniec odbyło się wręczenie nagród za wykonane zadania przygotowane przez szkoły uczestniczące w rajdzie. Nasi zajęli II miejsce. Opieka: A. Ciszek i S. Ferencz.

opracowała: M. Makuch

RAJD "PROFILAKTYCZNY"
5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszym do rezerwatu Skałki „Piekło”, który zakończył XIV Koneckie Dni Profilaktyki organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich. Wędrówka rozpoczęła się  w Parku Miejskim, a zakończyła  przy pomniku przyrody Skałki „Piekło”. Uczestnicy, mimo upału, na mecie spotkali się przy ognisku, a także obejrzeli pokaz strażaków Powiatowej Straży Pożarnej w  Końskich. Mogli również osobiście ugasić ogień w kontrolowanych warunkach. Na koniec odbyło się wręczenie nagród za wykonane zadania przygotowane przez szkoły uczestniczące w rajdzie. Nasi zajęli II miejsce. Opieka: A. Ciszek i S. Ferencz.

opracowała: M. Makuch

DZIEŃ DZIECKA W POMYKOWIE
5 czerwca młodzi fryzjerzy z klas pierwszej i drugiej z okazji Dnia Dziecka czesali przedszkolaków w Zespole Placówek Oświatowych w Pomykowie. Wykonywali klasyczne  fryzury, czyli loki i warkocze oraz nowoczesne. W zakresie usług znalazło się też malowanie  twarzy. Dzieci mogły także wcielić się w rolę fryzjera i poćwiczyć wykonywanie fryzur na główkach treningowych. Opiekun B. Szteleblak.
                                                                                                                                                                                                                                             opracowała: M. Makuch

DO TRZECH RAZY SZTUKA
30 maja w bibliotece szkolnej odbył się majowy konkurs wiedzy ogólnej pod nazwą  Do trzech razy sztuka. W konkursie wzięli uczniowie klas: I w, II ms, II fr. Zadanie polegało na wybraniu właściwej odpowiedzi spośród trzech podpowiedzi. Test składał się z 60 pytań, dotyczących  sportu, krajów, miast i najsłynniejszych postaci. Bezkonkurencyjne okazały się dwie osoby, które odpowiedziały niemal bezbłędnie. To właśnie uczennice klasy II ms: M. Mroczek i D. Sobczyk zwyciężyły w konkursie. Laureatki otrzymają nagrody. K
onkurs zorganizowała pani A. Łyczek.

tekst opracowała: M. Makuch

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI
24 maja w szkołach średnich na terenie Końskich został zorganizowany dzień otwarty. Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz ostatnich klas gimnazjum mogli obejrzeć wybraną szkołę, porozmawiać z nauczycielami i uczniami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także nasza szkoła, zwłaszcza dwa kierunki: fryzjerski (w pracowni fryzjerskiej praca trwała od otwarcia do zamknięcia placówki).oraz mechanik pojazdów samochodowych. Przybyli mogli spróbować się w różnych zawodach i poznać dodatkową ofertę szkoły, możliwości darmowego zdobycia prawa jazdy, udziału w zagranicznych praktykach. Uczniowie przygotowali dla odwiedzających kanapki i słodki poczęstunek. Kandydaci poznawali pracownie, nauczycieli, kolegów, a nawet mogli zmienić fryzurę. Młodzi goście mogli uzyskać odpowiedzi dotyczące szkoły, zawodu czy zajęć praktycznych dla kandydatów do Szkoły Branżowej I Stopnia. Ostateczna liczba uczniów klas pierwszych będzie znana 16 lipca.
                                                                                                                                                                                                                                             opracowała: M. Makuch

15 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ
4 maja odbył się uroczysty apel z okazji 15. rocznicy wstąpienia  Polski do Unii Europejskiej. Uczennice klasy II fk,  I. Dukat i J. Kałuża przygotowały uroczysty apel zatytułowany 15 lat Polski w Unii Europejskiej, w którym zaprezentowały,  m.in. korzyści wynikające z przynależności naszego kraju do Unii oraz przypomniały podstawowe wiadomości o Unii Europejskiej. 5 maja  w konkursie o Unii Europejskiej uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Zagadnienia dotyczyły wiedzy z zakresu podstawowych symboli UE, historii jej powstania i ważnych instytucji europejskich. W finale zmagań znaleźli się: I miejsce - E. Golańska (II fk),  drugie - D. Milner (I w), a trzecie A. Sroka (I w). Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Apel przygotowany został pod kierunkiem opiekunek Szkolnego Klubu Europejskiego, pań M. Hameli i D. Szymanek, króre również zorganizowały konkurs.

tekst opracowała: M. Makuch

POŻEGNANIE MATURZYSTEK
26 kwietnia pożegnaliśmy tegoroczne maturzystki z klasy czwartej technikum usług fryzjerskich. Uroczystość otworzył dyrektor Jan Rybiński, wspominając aktywny udział uczennic w projektach unijnych. Przekazał także życzenia przesłane przez pana G. Pieca, pełniącego funkcję organów Powiatu Koneckiego. Jak co roku absolwenci odebrali nagrody książkowe za dobre wyniki w nauce i aktywny udział w życiu szkoły. Najlepszymi uczennicami okazały się: K. Banaszczyk, W. Łukasik, A. Pytlos i A. Szymańska. Podziękowanie za udział w życiu szkoły otrzymały: K. Kuterska, E. Franaszczyk, J. Styś i A. Kusiak. Część artystyczna została przygotowana przez  klasy: III w oraz II fk. W rolę prowadzących wcielili się: D. Opara i W. Sękowski. Oprawa wokalna należała do M. Pomykały.  Maturzystki podziękowały kwiatami wszystkim nauczycielom. W ich imieniu społeczność szkolną pożegnały: E. Franaszczyk i K. Kuterska. Uroczystość zakończyła prezentacja Wspomnień czar, dzięki której uczennice jeszcze raz powróciły do wydarzeń, które były ich udziałem przez minione cztery lata nauki w naszej szkole. Abiturientki otrzymały pamiątkowe czapki z logo szkoły ufundowane przez panią E. Piwowarczyk, córkę patrona naszej szkoły, generała Antoniego Piwowarczyka. Uroczystość została przygotowana pod opieką pani: I. Mańko – Sękowskiej. O dekoracje zadbała zaś pani L. Sztandera.
                                                                                                                                                                                                                                              opracowała: M. Makuch

NAJSPRAWNIEJSI W ZAWODZIE
24 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w wojewódzkich eliminacjach do konkursu  Najsprawniejszy w zawodzie w Starachowicach, którego organizatorem jest Ochotniczy Hufiec Pracy oraz  Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach. W pierwszym etapie uczestnicy przystąpili do sprawdzianu wiedzy teoretycznej (test składający się z 20 pytań), a w drugiej części wykonywali zadania praktyczne. Mechanicy naprawiali układ hamulcowy, a kucharze przygotowywali naleśniki w wersji „na zielono” oraz deser panna cotta. Nasi uczniowie znaleźli się w ścisłym finale. W kategorii kucharz II miejsce zdobyły E. Luzeńczyk i S. Szymańska (III w), a w kategorii mechanik pojazdów samochodowych,  także na  II miejscu,  uplasował się A. Parszewski (III bm). Gratulujemy sukcesu!

                                                                                                                                                                                                                                              opracowała: M. Makuch

KONKURS BHP
9 kwietnia uczniowie klasy I fks reprezentowali naszą szkołę w etapie regionalnym XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy Bezpiecznie od startu zorganizowanym przez Izbę Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Okręgowy Inspektorat  Pracy w Kielcach. Adresowany jest do uczniów młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w zakładach rzemieślniczych. Konkurs składał się z dwóch części. W etapie pisemnym wszyscy uczestnicy konkursu odpowiadali na 40 pytań testowych,  m.in. z zakresu: bezpieczeństwa i prawa pracy, ergonomii, psychologii pracy oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Natomiast etap ustny dotyczył bezpieczeństwa pracy w zawodach, w jakich kształcą się uczniowie. K. Lasota i Sz. Piotrowski rywalizowali w Kielcach z liczną grupą uczniów z innych szkół województwa świętokrzyskiego. Mimo że nie weszli do ścisłego finału, zdobyli nowe doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. Uczniów do konkursu przygotowywały panie: W. Banasik i E. Młodawska.

opracowała: M. Makuch

WIOSNA, WIOSNA...
21 marca przywitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę. Zabawę, na którą  złożyły się rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą marzannę, taniec z gwiazdami, pokaz mody wiosennej, rozstrzygnięcie konkursu dla nauczycieli oraz potyczki językowe, poprowadziła D. Opara. W konkursie dla nauczycieli wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymali: Ł. Ludwikowski – nauczyciel dyplomata, M. Makuch – nauczyciel perfekcjonista, L. Sztandera – nauczyciel żyleta, A. Ciszek – najzabawniejszy nauczyciel. Nagrodę za najciekawszą marzannę odebrała E. Franaszczyk (IV TF).W pokazie mody wiosennej wystąpiły: G. Gil i K. Lasota (I fks), D. Sobczyk (II ms). W pokazie tańców międzynarodowych zaprezentowali się: G. Gil i K. Lasota – Grecja, M. Pomykała – Hiszpania, E. Golańska – Francja. W zmaganiach sprawnościowych uczestniczyli: D. Sobczyk (II ms), K. Świadek (I fks), K. Juszyński (I w), M. Mendygrał (II fk). Zakończyły się one zwycięstwem reprezentantów klasy II ms. Drugie miejsce zdobyła II mw, a trzecie – I w. Elementem zabawy wiosennej był także konkurs językowy, w którym I miejsce wywalczyła klasa II mw, drugie  – I w, a trzecie – II ms. Piosenki o wiośnie, wykonała K. Kuterska. Konkurs językowy przygotowała pani L. Mościńska, dekoracje - pani A. Tarasińska, a o organizację całej uroczystości zadbały panie W. Banasik i B. Szteleblak. Obsługą sprzętu zajmował się K. Juszyński.

opracowała: M. Makuch

DYKTANDO SZKOLNE 2019
6 i 7 marca uczniowie klas: I fks, I w, II fk, II ms, III w uczestniczyli w dyktandzie szkolnym o tytuł "Szkolny mistrz ortografii 2019". Uczestniczyło w nim 14 osób, które zmierzyły się z trudną materią, jaką jest ortografia. W tym roku tekst nawiązywał do faktu odzyskania niepodległości. Mistrzynią okazała się M. Kłys (III w). Drugie i trzecie miejsce  wywalczyły reprezentantki klasy II ms, M. Mroczek i D. Sobczyk. Dyktando zorganizowała pani M. Makuch.

opracowała: M. Makuch

PRACOWITY KARNAWAŁ FRYZJEREK
19 lutego
uczennice klasy II i III fryzjer pod opieką nauczycielki zawodu pani B. Szteleblak przeprowadziły warsztaty fryzjerskie w Przedszkolu Niepublicznym Miś w Końskich. Oprócz zapezentowania zawodu fryzjera, wykonały małym klientom fryzury i makijaże.
13 lutego
odbyły się w naszej szkole warsztaty fryzjerskie dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goździkowie. Goście obserwowali warsztat pracy fryzjera, poznając szkolną pracownię. Pokaz umiejętności, wykonanie zabiegów koloryzacji i fryzury dzienne zaprezentowali uczniowie klasy II fk, E. Golańska, M. Mendygrał i M. Pomykała pod opieką swojej nauczycielki fryzjerstwa, pani B. Szteleblak.
31 stycznia
uczniowie klasy II fk pracowali nad fryzurami przedszkolaków na bal karnawałowy w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Końskich. Opieka: pani B. Szteleblak.
31 stycznia
uczniowie klas I, II i III fryzjer wykonywali fryzury (loki, koki, irokezy, jeże), koloryzację i makijaże na bal karnawałowy w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich, którego motywem przewodnim były lata 20-te. Młodzieżą opiekowali się: B. Szteleblak, A. Ciszek, D. Wilk.
                                                                                                                                                                                                                                                 Opracowała: M. Makuch

JASEŁKA 2018
20 grudnia społeczność szkolna obejrzała Jasełka. Zgromadzeni uczniowie i grono pedagogiczne usłyszeli słowa: „Święta Bożego Narodzenia to dla osób wierzących czas radości związanej z pojawieniem się na Ziemi Syna Bożego. To czas powrotu do początku religii chrześcijańskiej, to czas przypomnienia sobie o rzeczach istotnych i najistotniejszych. Dla wszystkich jest to okres świętowania, czas szaleńczej pogoni za zakupami i prezentami. Niekiedy jest to również czas rozpaczy i strachu przed samotnością. My spójrzymy na te święta oczami przeciętnej polskiej rodziny." W czasie uroczystości zaprezentowano osiem scen z życia współczesnych rodzin polskich, przeplatane nowymi i tradycyjnymi kolędami: "Od serca do ucha", "Mario, czy już wiesz", "Gdy Wigilia jest", "Nie było miejsca dla Ciebie", "Przybieżeli do Betlejem". Jasełka przygotowali uczniowie klasy I fks (G. Gil i K. Lasota), II fk (E. Golańska, M. Mendygrał, A. Nowak, A. Piotrowska, M. Pomykała i W. Saługa) oraz III w (K. Bednarczyk). Nad właściwym nagłośnieniem czuwał K. Juszyński (I w). Uroczystość zakończyły życzenia od dyrektora Jana Rybińskiego oraz Samorządu Uczniowskiego. Jasełka przygotowały panie: M. Miler i A. Ciaś. Wystrojem zajęła się pani L. Sztandera.
                                                                                                                                                                                                                                                  Opracowała: M. Makuch

SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM
12 grudnia w naszej szkole gościła rzecznik praw konsumenta pani I. Bogacka - Urban. Celem spotkania było zapoznanie uczniów klas pierwszej i trzeciej, uczących się w zawodzie sprzedawca, z pracą rzecznika praw konsumenta. Pani rzecznik przedstawiła zasady polityki konsumenckiej i prawa przysługujące klientom w konfrontacji ze sprzedawcami i handlowcami. Spotkanie zorganizowała pani W. Banasik.
                                                                                                                                                                                                                                                Opracowała: M. Makuch
POTYCZKI JĘZYKOWE
W dniach 4 - 19 grudnia odbył się w bibliotece konkurs "Potyczki słowne". Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas: IV TF, II ms, II fk, I w, III w. Uczestnicy mieli za zadanie uzupełnić powiedzenia, wyjaśnić skróty, wyrazy pochodzenia obcego oraz wykazać znajomość ortografii. Konkurs miał formę pisemnego testu. Zwyciężyła, już kolejny raz, K. Banaszczyk (IV TF). Drugie miejsce zajęła M. Mroczek (II ms), która także kolejny raz wykazała się wiedzą w konkursach bibliotecznych, a trzecie – K. Janus (III w). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani A. Łyczek. Warto podkreślić, że "Potyczki językowe" są organizowane już od kilku lat na przełomie listopada i grudnia.
                                                                                                                                                                                                                                                 Opracowała: M. Makuch

WSPIERAMY BUDOWĘ  HOSPICJUM
W dniach 3 - 11 grudnia na terenie naszej szkoły została zorganizowana zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę w Zaleszanach hospicjum dla dzieci  położonego na styku 3 województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Rolę wolontariuszy pełniły uczennice klasy II fk, A. Piotrowska i J. Kałuża oraz K. Kuterska (IV TF) jako przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Zbiórka zbiegła się z okresem Adwentu, będącego szansą na dostrzeżenie potrzeb blźniego, ze światowym Dniem Wolontariatu przypadającym 5 grudnia i wreszcie – dniem św. Mikołaja. Społeczność szkolna miała okazję wcielić się w rolę tego świętego. Udało się zebrać 399, 65 zł. Cała kwota została przekazana na konto fundacji „Z Serca dla Serca”, będącej głównym organizatorem tej akcji. Zbiórką opiekowały się panie: A. Ciaś i W. Banasik. Wszystkim, którzy wsparli ideę budowy Domu Hospicyjnego dla Dzieci serdecznie dziękujemy!

                                                                                                                                                                                                                                                   Opracowała: M. Makuch

SMACZNE WARSZTATY
4 grudnia uczniowie klasy I fks i II fk uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „Naturalny fast food – zdrowa alternatywa szybkiego jedzenia na mieście”, które odbyły się w Chęcinach, zorganizowanych przez Hufiec Pracy. Prowadził je  Maksymilian Przybylski, zawodowy kucharz,  fotograf., autor bloga „MAX gotuje z natury”, gdzie prezentuje przepisy z wykorzystaniem dzikich roślin jadalnych. Program przewidywał wspólnie wykonanie hamburgerów wołowych z serem regionalnym,  kurczaka zagrodowego w panierce, zupy krem z pomidorów w 15 minut jako zdrowej alternatywy szybkiego jedzenia na mieście, a także omówienie jakości oraz pochodzenia produktu w gotowaniu. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wspólnie przygotowane potrawy były baaardzo smaczne.
  
                                                                                                                                                                                                                      opracowała: M. Makuch                          

SUKCES NA MISTRZOSTWACH PIERWSZEJ POMOCY
4 grudnia uczniowie klasy I fks, G. Gil i Sz. Piotrowski  zdobyli II miejsce na IV Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy OHP w Jędrzejowie. Zawodnicy, po części teoretycznej (test składający się z 38 pytań), przystępowali do części praktycznej, w której musieli udzielić pomocy poszkodowanemu.Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał ratownik medyczny, który oceniał podejmowane działania, zwracając szczególną uwagę na sposób wezwania pomocy, zapewnienie wsparcia psychicznego poszkodowanemu, zabezpieczenie miejsca wypadku, zadbanie o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego. Gratulujemy
                                                                                                                                                                                                                            opracowała: M. Makuch

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
29 listopada obchodziliśmy Dzień Patrona. Od 2016 roku szkoły wchodzące w skład zespołu noszą imię generała Antoniego Piwowarczyka, Szkolną uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani E. Piwowarczyk – córka generała, która przybyła do Polski wraz z mężem. Na sali gimnastycznej zgromadzili się również goście z naszego powiatu: przewodnicząca Rady Powiatu – D. Duda, wicestarosta – B. Soboń, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Edukacji i Zdrowia K. Stachera oraz M. Jedynak - komendant Hufca Pracy 13-5 w Końskich, a także B. Napierała - wiceprezes zarządu KSWP Końskie oraz J. Martynowski – Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Końskich. Akademię  poprowadziły uczennice klasy II fk: A. Dukat i I. Dukat. Obchody rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu. Po powitaniu zgromadzonych gości dyrektor Jan Rybiński przeprowadził przygotowany przez siebie i panią D. Wilk  konkurs wiedzy o patronie. Eliminacje szkolne wyłoniły troje uczniów. W finale zwycięzcą okazał się D. Przepióra (III bm), za nim uplasowała się P. Nowak (II fk), a na trzecim miejscu - M. Mendygrał (II fk). W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy II fk, M. Pomykała przedstawił fragmenty wywiadu-rzeki o bohaterze, wiersze recytowały: E. Golańska, J. Kałuża, J. Spiżewska. D. Kosierkiewicz i A. Piotrowska w  piosence "Biegnij przed siebie" zachęcały do odwagi w zdobywaniu świata. Drogą do realizacji marzeń może być udział w konkursie na najlepszy biznesplan. Rozstrzygnięcie tego konkursu oraz wręczenie nagród pieniężnych stanowiło najważniejszy punkt uroczystości. Dyrektor przekazał podziękowania dla sponsorów nagrody – pani E. Piwowarczyk i jej  męża. Fundatorka nagród odniosła się do prac przedstawionych w konkursie. Podkreśliła, jak ważne jest podejście interdyscyplinarne i praca zespołowa. Zachęcała do zaangażowania w takie przedsięwzięcia i do odważnego podejmowania wyzwań. Pani Piwowarczyk poinformowała, że podjęto decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca oraz dwóch nagród równorzędnych za zajęcie miejsca trzeciego. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: W. Banasik, B. Napierała, E. Piwowarczyk, K. Rybińska oraz D. Wilk. Laureatami nagrody głównej zostały  D. Sobczyk i R. Walter, a trzeciej ex equo - A. Dukat i W. Kądziela oraz I. Dukat i W. Cholewińska. W organizację uroczystości zaangażowani byli: L. Mościńska (scenariusz i reżyseria), M. Pluta (oprawa wizualna), Ł. Misztal (oprawa muzyczna), A. Tarasińska (scenografia) oraz A. Ciszek (poczet sztandarowy).
  Relacja z uroczystości                                                                                                                                                                                           opracowała: M. Makuch

NOWY SAMORZĄD
23 listopada zakończyło się głosowanie do Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Przewodniczącą w dalszym ciągu pozostaje K. Kuterska (IV TF). Jej zastępczyni to: Z. Staciwa (I fks), skarbnik: M. Mendygrał (II fk), sekretarz: A. Grabarczyk (III bm). Do zarządu weszli także: K. Świadek (I fks), P. Trębarczyk (III w) i  D. Grzeszczuk (I w).
                                                                                                                                                                                                                                      opracowała: M. Makuch

WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA
19 listopada odbyła się wycieczka przedmiotowa do Tesco. Uczestniczyli w niej uczniowie klas II i III w zawodzie sprzedawca. Celem było zapoznanie młodzieży z zasadami podziału w sklepie, obsługi klienta oraz z procesem sprzedaży. Opiekunami były panie: A. Ciaś i W. Banasik.
                                                                                                                                                                                                                                     opracowała: M. Makuch

QUIZ O KSIĄŻCE I BIBLIOTECE
W dniach 22 -31 października można było wziąć udział w quizie o książce i bibliotece. Jego podsumowanie odbyło się 5 listopada. W ten sposób Biblioteka szkolna włączyła się w obchody akcji: Październik - Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: Książka to przyszłość. W quizie uczestniczyło 13 uczniów z klas: IV TF, II fk, II ms, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć na 60 pytań dotyczących książki i biblioteki jako źródła informacji. Pierwsze miejsce zajęły równorzędnie uczennice klasy IV TF: K. Banaszczyk i A. Szymańska, drugie – A. Kusiak  (IV TF), a trzecie,  również ex equo, M. Mendygrał (II fk) i M. Mroczek  (II ms). Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni. Quiz przeprowadziła pani A. Łyczek.
                                                                                                                                                                                                                                        opracowała: M. Makuch

NIECODZIENNA INICJATYWA DLA UCZCZENIA 100 ROCZNICY
27 listopada w naszej szkole z inicjatywy nauczyciela w- f i edb, A. Ciszka, którego wspierał S. Ferencz, została przeprowadzona akcja pod hasłem: 100 RKO na 100 lecie niepodległości. Jej założeniem było wykonanie przez uczniów stu cykli resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W ten sposób uczczono 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Na wstępie instruktaż wykonali współorganizatorzy akcji, ratownicy A. Siemieniec i M. Mączka, przedstawiciele Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej, oddział Końskie,  po czym uczniowie i nauczyciele szkoły przystapili do wykonywania resuscytacji na fantomach. Zamierzony cel udało się osiągnąć w ciągu jednej godziny lekcyjnej..
                                                                                                                                                                                            opracowała: Małgorzata Makuch

VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FRYZJERSKI
20 listopada odbyła się szósta edycja Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego o puchar dyrektora szkoły. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: "Kobieta romantyczna". Uczestnikami byli uczniowie fryzjerstwa ze szkół branżowych I stopnia oraz techników. Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu przez fundatora głównego trofeum, dyrektora Jana Rybińskiego, zawodnicy przystąpili do wykonywania zadania. Młodzi fryzjerzy pracowali w dwóch turach (po 60 minut), na uprzednio wylosowanych stanowiskach.  Oceniało ich jury w składzie: A. Swat - Salon Fryzjerski "Aneta", M. Jedynak - komendant Hufca Pracy 13-5 w Końskich, B. Napierała - wiceprezes zarządu KSWP Końskie, J. Martynowski - prezes Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Końskich, A. i A. Pejas - Zakład Fotograficzny "Foto Sprint" w Końskich. W konkursie uczestniczyło jedenastu zawodników:  W. Kołodziejczyk (Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie), S. Synowiec (Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie), K. Jęcek i M. Mieszczankowska (Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie), J. Kacperek i M. Kuchta (Zakład Doskonalenia Zawodowego Kielce), M. Jakubowska (Niepubliczna Branżowa Szkoła I stopnia Awans w Końskich), W. Polus i A. Czajka (Zespół Szkół Ponadgimnazjanych) nr 6 im. S. Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim), M. Pomykała i A. Maciążek (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich). Nagrody sponsorowali: Starostwo Powiatowe w Końskich, Piotr Kobus - Hurtownia Fryzjerska "Emilio"  Kielce, Marcin Deperas - Zakład Piekarniczo - Cukierniczy Końskie, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Końskie, Anita i Andrzej Pejasowie - Zakład Fotograficzny "Foto Sprint" Końskie oraz pani Zofia Otwinowska. Starostwo Powiatowe w Końskich reprezentował naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, Krzysztof Stachera. Po części konkursowej odbyła się gala finałowa, na której zaprezentowali się zawodnicy wraz ze swoimi modelkami. Poprowadziła ją uczennica klasy II, W. Bąbik. Widzowie mogli posłuchać piosenek w wykonaniu K. Kuterskiej i M. Pomykały. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia. Obradowali długo i w związku z wysokim poziomem zawodników, postanowili przyznać w tym roku po dwa pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Pierwsze miejsce i puchar dyrektora ZSP 2 w Końskich zdobyła J. Kacperek oraz ex aequo S. Synowiec. Na drugiej pozycji znaleźli się A. Czajka oraz M. Pomykała (przedstawiciel  gospodarzy konkursu). Trzecie miejsce przypadło M. Jakubowskiej i W. Kołodziejczyk. Pozostali zawodnicy otrzymali wyróżnienia. Po rozdaniu nagród, wyróżnień i dyplomów przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich gości, zawodników, modelek, opiekunów, sponsorów, mediów. Konkurs zorganizowała nauczycielka przedmiotów zawodowych fryzjerskich B. Szteleblak.
                                                                                                                                                                                                                                                opracowała: M.  Makuch

WYJĄTKOWA ROCZNICA
13 listopada społeczność naszej szkoły oraz goście z Hufca Pracy Końskie, panie M. Jedynak i E.Szewczuk, uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości. W scenerii pociągu, który dotarł do stacji Niepodległość, popłynęły słowa o czasie niewoli, kolejnych powstaniach, dwóch wojnach, i wreszcie - o odzyskaniu wolności. W rolę narratorów wcielili się: D. Opara i W. Sękowski. Widzowie usłyszeli piosenki w wykonaniu K. Kuterskiej i M. Pomykały. Refleksje  patriotyczne wzbudziły utwory recytowane przez uczniów klas I fks, II fk i III w. Podczas uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy oraz Rotę. Tuż przed akademią został rozegrany konkurs, w którym uczestnicy musieli wykazać się znajomością postaci i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Zwyciężył D. Przepióra, a drugie miejsce zajął Sz. Piotrowski. Na zakończenie uroczystości "wjechał" tort z okolicznościowym napisem. Sympatycznie i smacznie uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Akademię przygotowali nauczyciele: D. Wilk, W. Banasik, A. Ciszek, S. Ferencz i Ł. Misztal.
                                                                                                                                                                                                                                              opracowała: M. Makuch

W ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada uczniowie klas: I w, I fks, II fk, II mw, III bm i III w uczestniczyli w wycieczce do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, gdzie znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcji militariów pod gołym niebem (wyposażeniu armii polskiej po 1945 r. oraz uzbrojenie z okresu II wojny światowej), zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha. Młodzież obejrzała także eksponaty i dokumenty związane z działalnością oddziałów partyzanckich na terenie Gór Świętokrzyskich w czasie okupacji niemieckiej oraz z czasów PRL. W programie znalazła się też wizyta w Fabryce Autobusów Miejskich MAN Trucks & Bus w Starachowicach.Warto wspomnieć, że starachowicki MAN jako jedyny w tym koncernie będzie produkował elektryczne autobusy od początkowej fazy, do finalnej wersji produktu, przeznaczone na światowe rynki.Zwieńczeniem wycieczki był seans filmowy w kinie Helios. Uczniowie obejrzeli obraz Łukasza Palkowskiego Najlepszy, przedstawiający historię Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman. Wszyscy uczestnicy zgodnie oceniają wycieczkę jako bardzo udaną, zwłaszcza, że pogoda dopisała. Opiekunami byli nauczyciele: M. Dudka, A. Ciszek i S. Ferencz.
                                                                                                                                                                                                                                                opracowała: M. Makuch

PAMIĘTAMY...
Jak co roku przed Wszystkimi Świętymi młodzież naszej szkoły zadbała o uporządkowanie miejsca wokół tablicy pamiątkowej znajdującego się w pobliżu szkoły. Uczennice klasy III fr,  K. Synowiec i K. Janus wspólnie panią D. Wilk  uporządkowały teren, pozostawiły kwiaty i zapaliły znicze. W ten sposób uczciliśmy pamięć wszystkich, którzy ponieśli śmierć w tym miejscu, gdzie w latach 1941-1943  znajdował się niemiecki obóz dla jeńców sowieckich i norweskich, a także osób cywilnych.
                                                                                                                                                                                                                                   opracowała: M. Makuch

POZNAJ ZAWÓD FRYZJERA
Takie hasło przyświecało 26 października wizycie uczennic klasy czwartej technikum usług fryzjerskich w Przedszkolu nr 1 w Końskich. Przedszkolaki poznały kosmetyki, narzędzia i sprzęt stosowane w zawodzie fryzjer, a później miały możliwość poddać się drobnym zabiegom fryzjerskim. Uczennice wyczarowały na ich głowach nowe "dorosłe" fryzury, czyli irokezy i loki. Nad pracą młodzieży czuwała pani B. Szteleblak.Warto dodać, że w planach jest kolejna wizyta. Tym razem związana z andrzejkami.
                                                                                                                                                                                                                    opracowała: M. Makuch

ZAWODY W PIŁCE KOSZYKOWEJ
18 października reprezentacja szkoły w składzie: M. Błaszczyk, J. Gil, K. Juszyński, M. Kucharska, D. Kuleta i J. Stefańczyk (I w) oraz Sz. Piotrowski (I fks) wzięła udział w Powiatowym Turnieju Piłki Koszykowej Chłopców o Puchar Starosty Koneckiego, który odbył się w Stąporkowie. Dla tej młodej drużyny był to prawdziwy chrzest bojowy. Opiekę sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: A. Ciszek i S. Ferencz.
                                                                                                                                                                                                                                                  opracowała: M. Makuch

RAJD NIEPODLEGŁOŚCI
17 października odbył się Rajd Niepodległości w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie naszej szkoły z klas I fks, I i III w złożyli hołd poległym i pomordowanym  bohaterom, zapalając znicza na ich mogiłach lub przed tablicami im poświęconymi. Uczestnicy odwiedzali miejsca pamięci narodowej w Końskich. Na trasie wędrówki znalazły się m.in.: Pomnik Wdzięczności, mogiła powstańców styczniowych, tablica pamięci harcerzy w parku miejskim, tablicę upamiętniająca koneckich żydów oraz miejsca pamięci na cmentarzu: Pomnik Partyzantów, cmentarz wojenny, Pomnik Katyński, pomnik żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie przed wyruszeniem na rajd, poznali historie związane z odwiedzanymi miejscami, wydarzeniami i osobami. Opiekę sprawowali: D. Wilk, A. Ciszek i M. Miler.
                                                                                                                                                                                                                                                  opracowała: M. Makuch

ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI
10 października społeczność naszej szkoły uczciła święto Edukacji Narodowej. Zgromadzeni widzowie wysłuchali programu słowno - muzycznego poświęconego nauczycielom, w wykonaniu uczniów klas: II ms, II i III w oraz IV TF. Poprowadzili go D. Opara, K. Bednarczyk i W. Sękowski. Recytacją popisywali się: K. Kołba, K. Mularczyk i D. Sobczyk, w rolę różnych typów nauczycieli wcielili się: J. Gawryś, P. Kupis, Sz. Piotrowski, P. Świtoń, D. Trębarczyk, a piosenki brawurowo wykonała K. Kuterska. Był to także ważny moment dla uczniów klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie. W ich imieniu wystąpili: D. Grzeszczuk, Sz. Piotrowski, A. Sroka, Z. Staciwa, Ł. Stępień i  K. Świadek. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się nauczyciele: W. Banasik oraz I. Mańko-Sękowska. Scenografią zajęły się panie: A. Tarasińska, A. Łyczek i B. Szteleblak, a stroną muzyczną: Ł. Misztal. Za ślubowanie odpowiedzialni byli wychowawcy: A. Ciszek i M. Makuch.
                                                                                                                                                                                                                                                  opracowała: M. Makuch

W KINIE
2 października uczniowie klas I fks, I w oraz II fk uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Helios, w Kielcach, gdzie obejrzeli obraz Denisa Delicia Dywizjon 303. Historia prawdziwa, nakręcony na podstawie powieści Ardego Fiedlera, przedstawiający angielski epizod z dziejów polskiego dywizjonu lotniczego, którego członkowie wykazali ogromne męstwo i poświęcenie w walce z hitlerowcami w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Organizatorami wyjazdu i opiekunami byli wychowawcy: A. Ciszek i M. Makuch.

opracowała: M. Makuch

POWIATOWY KONKURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ WIEM, CO ZROBIĆ, GDY...
26 września  w naszej szkole odbył się już po raz trzynasty Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pod hasłem Wiem, co zrobić, gdy.... Konkurs otworzył dyrektor szkoły Jan Rybiński, który powitał zaproszonych gości oraz uczestników i ich opiekunów. Byli to: pani Dorota Duda, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Końskich, pani Monika Jedynak komendant Hufca Pracy Końskie, pan Marcin Szyposzyński, przedstawiciel Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej  w Końskich, pani Anna Siemieniec, panowie Łukasz Ziółkowski i Maciej Kiełbowski,  ratownicy Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Polskiej, oddział w Końskich. W tym roku uległa zmianie formuła konkursu, którą przedstawił zawodnikom pan A. Ciszek. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu pomocy przedmedycznej, czyli: udzielić pomocy osobie porażonej prądem (zatrzymanie akcji serca),  oparzonej termiczne gorącą wodą oraz pracownikowi budowlanemu ze złamaniem otwartym kończyny górnej. W konkursie zmagało się kilka drużyn z terenu naszego powiaty. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, którą reprezentowały: J. Janiszewska, N. Kubała i K. Opala. Drugie miejsce przypadło drużynie Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w Końskich (K. Juszyński, J. Młynarczyk i P. Stępień), a trzecie Szkole Podstawowej w Dziebałtowie (W. Cichacka, K. Gajewski, i W. Milcarz). Zawodników oceniało jury składające się z ratowników Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Polskiej. Integralną częścią konkursu był pokaz akcji ratowniczo- gaśniczej z udziałem samochodu osobowego oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonej przez strażaków Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich oraz policjantów Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Doskonale w roli komentatora zadebiutował pan Ciszek. Pokaz odbył się dzięki uprzejmości właściciela firmy Autoskup. Złomowanie pojazdów z Końskich, z ulicy Lipowej, który udostępnił auto. Po pokazie zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich,  Hufiec Pracy Końskie oraz Państwową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną  w Końskich. Konkurs zorganizowali nauczyciele: A. Ciszek, S. Ferencz i E. Młodawska.                                                                                                                                                                                      opracowała: M.  Makuch   

SPRZĄTANIE ŚWIATA
21 września uczniowie klasy II fk brali udział w jubileuszowej akcji Sprzątanie świata - Polska, która w tym roku przebiegała pod hasłem Akcja - Segregcja! 2 x więcej, 2 x czyściej. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.To bardzo ważny problem ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów zawartych w odpadach, poszanowanie środowiska oraz oszczędność energii i wody. Także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% - z gospodarstw domowych w roku 2020. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia tylko około 13% odpadów. Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którą wdrażają wszystkie państwa Unii Europejskiej. Uczniowie pracowali w okolicach Nałęczowa pod opieką nauczycieli E. Młodawskiej i S.Ferencza.                                                                                                                                                                         opracowała: M. Makuch

INTEGRACJA PIERWSZAKÓW
20 września uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się na integracyjnym ognisku. Uczestniczyli w konkursach poprowadzonych przez przewodniczącą SU oraz uczennice IV TF. Było to m.in. przeciąganie liny, kręcenie hula-hop (co ciekawe bezkonkurencyjni w tej konkurencji okazali się chłopcy), jedzenia jabłka bez pomocy rąk oraz quiz wiedzy ogólnej. Zwyciężyła klasa I w. W nagrodę otrzymali prawo do niepytania przez trzy wybrane przez siebie dni.                                                                                                                                                                                                                 opracowała: M. Makuch

NOWY ROK SZKOLNY
3 września iście letnia pogoda towarzyszyła rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego. Naukę w różnych zawodach (aż 11) w nowej szkole rozpoczęły dwie  klasy. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Jan Rybiński, który przypomniał także znaczenie daty 1 września w historii Polski. Gościł u nas Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich, Krzysztof Stachera. Naczelnik podkreślił znaczenie kształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji. Życzył wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym.                                                                                           opracowała: M. Makuch

 

 

STRONA GŁÓWNA

KONTAKT Z NAMI

PATRON SZKOŁY

70 - LECIE SZKOŁY   

ERASMUS+

POWER

EUROPEJSKI TYDZIEŃ
UMIEJĘTNOŚCI
ZAWODOWYCH 2017

PROJEKTY POKL

PROGRAMY, AKCJE
PROJEKTY...

NABÓR

KIERUNKI                   
KSZTAŁCENIA             

O SZKOLE

KADRA

PRACOWNIE

OSIĄGNIĘCIA

Z ŻYCIA SZKOŁY      

ORGANIZACJE

BIBLIOTEKA

KONKURSY

DLA UCZNIA

STATUT SZKOŁY

PODRĘCZNIKI