BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 2 IM. GEN. ANTONIEGO PIWOWARCZYKA

 

   

 

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

JESTEŚ TYM, CO JESZ
23 lutego uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu na temat zdrowego żywienia, z panią dietetyk Martą Wrzeszcz Piątkowską, która na co dzień pracuje w Zespole Opieki Zdrowotnej w Końskich. Przytoczone w tytule stwierdzenie nie jest bezpodstawne. Ostatnio coraz więcej mówi się o roli układu pokarmowego dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Niektórzy twierdzą, że żołądek jest drugim mózgiem człowieka. Zdrowe żywienie powinno być bardzo ważnym zagadnieniem dla młodych ludzi, którzy odżywiają się na co dzień fast foodami oraz spożywają kolorowe napoje gazowane, a przede wszystkim  - energetyki. Dobre nawyki żywieniowe powinny być stałym elementem naszego życia. Spotkanie zostało zorganizowane pod patronatem Hufca Pracy Końskie.

DYKTANDO SZKOLNE
22 i 23 lutego odbyło się dyktando szkolne o tytuł "Szkolny mistrz ortografii 2023" Wzięli w nim udział przedstawiciele sześciu klas. Uczestnicy zmierzyli się z tekstem o wstrętnym potworze, który  prześladował mieszkańców królestwa rządzonego przez ponad pięćdziesięciopięcioletniego króla.. I W tym roku nie było bezbłędnych prac. Mistrzem ortografii została W. Dzierzgwa (II fw). Drugie miejsce zajął  D. Trepczyński  (I mp), a trzecie P. Pakuła (I fm). Tegoroczna zwyciężczyni powtórzyła swój sukces sprzed roku. Cieszy fakt, że w ścisłym finale znaleźli się uczniowie klas pierwszych, a wśród nich jest męski reprezentant, co nie zdarzyło się od dawna. Dyktando zorganizowała i przeprowadziła pani M. Makuch.

WALENTYNKI
14 lutego, z okazji walentynek w naszej szkole, oprócz poczty walentynkowej (przekazywanie życzeń), odbył się konkurs na najciekawiej zaaranżowaną salę lekcyjną w konwencji walentynkowej właśnie. Młodzież wykazała sie dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Nie zabrakło typowych symboli związanych z miłością, czyli serduszek, baloników, ale pojawiły się też romantyczne akcenty w postaci świec oraz misiów. Pierwsze miejsce zajęła klasa II fsw (sala nr 6), drugie miejsce, ex aequo; klasy I bw i III ms, a trzecie -  klasy I fe i I mp. Komisja konkursowa doceniła pomysłowość i wkład pracy. Konkurs zorganizowała pani W. Banasik.

   

SZKOLENIE BARBERSKIE
12 lutego uczennice klasy II fsw, mimo ferii zimowych, uczestniczyły w praktycznym szkoleniu barberskim w Kielcach. Zorganizowała je Hurtownia Emilio Kielce przy współpracy z firmą BaByliss Pro. Uczennice A. Żądło i N. Pomykała szkoliły się z nauczycielem praktycznej nauki zawodu B. Szteleblak, w zakresie umiejętności męskiego fryzjer
stwa i pielęgnacji zarostu. U barbera mężczyźni mogą skorzystać z usługi strzyżenia lub golenia, ale także ukształtowania i zadbania o długość brody i jej pielęgnację. Od barbera może dowiedzieć się wszystkiego na temat pielęgnacji brody i całego zarostu, a nawet – kupić odpowiednie kosmetyki. Barberzy stali się bardzo modni za sprawą mody na brodaczy.

   

 

160 LAT TEMU WYBUCHŁO POWSTANIE STYCZNIOWE...
22 stycznia 1863
roku i trwało do jesieni roku następnego, a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, a spowodowane narastającym terrorem zaborcy. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. 23 stycznia, dyrektor Łukasz  Misztal i Komendant HP 13-5, Monika Jedynak oraz A. Ciszek wraz  z przedstawicielkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły zapalili znicza pod pomnikiem powstańców styczniowych, w miejscu gdzie  Franciszek Makulski i Lucjan Łyczkowski zostali straceni w egzekucji,  u zbiegu ulic Partyzantów i Sportowej.

   

 

POMAGAMY
13 stycznia zakończyliśmy następną akcję charytatywną. I tym razem młodzież nie zawiodła. Udało się zebrać potrzebne artykuły higieniczne i szkolne (szampony, żele, mydła, szczoteczki do zębów  oraz dużo zeszytów, długopisy, ołówki, kredki) dla dzieci z domu dziecka w Kielcach. Zebrane dary zostały przekazane dzieciom z tej placówki. Akcję, w którą włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, przeprowadził Samorząd Uczniowski. Po raz kolejny sprawdziło się hasło WARTO POMAGAĆ!  DOBRO ZAWSZE WRACA !

           

 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
21 grudnia odbył się uroczysty apel z okazji Bożego Narodzenia. Jego myślą przewodnią była miłość objawiająca się w przychodzącym na świat Bogu. W przedstawieniu zatytułowanym "Bóg przychodzi" wzięli udział uczniowie klaasy 3 fsw, w rolę Maryi wcieliła się N. Skoczek, w jako Józef wystąpił P. Wyciszkiewicz. Nie zabrakło także ról dla innych uczniów, czyli Ł. Nowakowskiego oraz Sz. Smidla (2 mb), a także K. Korzeniowskiej (1 bw). Zgromadzeni widzowie usłyszeli kolędy i pastorałki w wykonaniu: Z. Szczepanik i A. Żądło (2 fw) oraz W. Buczyńskiej i O. Kulety (1 fe). Największe wrażenie zrobiła "Kolęda dla nieobecnych" zaśpiewana a capella przez Z. Szczepanik przy dyskretnym udziale wokalnym M. Pomykały. "Kolęda dla nieobecnych" to jedna z najmłodszych kolęd polskich (powstanie i wykonanie w 1997 roku), której autorem jest współczesny poeta, Szymon Mucha. Na podkreślenie zasługuje fakt obecności absolwentów, M. Pomykały i Sz. Wiśniewskiego, którzy wspierali młodszych kolegów i koleżanki podczas realizacji jasełek. To miłe, kiedy uczniowie utrzymują kontakty ze swoją szkołą! Po przedstawieniu uczestnicy i zwycięzcy Konkursu bożonarodzeniowego odebrali dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Na zakończenie uroczystości dyrektor Łukasz Misztal złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Przedstawienie przygotowały panie A. Ciaś (scenariusz, dekoracje), M. Miller (oprawa muzyczna, dekoracje).

   

POMAGANIE JEST FAJNE – DLA BRUNA
Nasza szkoła włączyła sięw zbiórkę funduszy na leczenia małego konecczanina Bruna. Od listopada zapełniliśmy wpłatami dwie puszki, do których wpadały datki, m.in. za słodkie babeczki i ciasto upieczone przez nasze uczennice oraz uczniów w ramach akcji "Urodziny Bruna" zorganizowanej z okazji drugiej rocznicy urodzin chłopca. Przekazaliśmy też datki za świąteczny opłatek. Podsumowaniem tegorocznych starań było pieczenie "Pierników dla Bruna". 14 grudnia od samego rana roztaczał się po szkole świąteczny zapach pierników. Okazało się, że źródłem tych smakowitych aromatów były piekące się pierniki. Wyszły spod ręki  doświadczonych gosppodyń zrzeszonych w Kole Gospodyń Wiejskich "Koniczynka " w Proćwinie.. Współpraca między członkiniami Koła a uczniami i nauczycielkami naszej szkoły przebiegała w iście świątecznej i wesołej atmosferze. Panie piekły ciasteczka, a  ich zdobieniem  zajmowali się  uczniowie (szczególnie uczennice) i nauczycielki naszej szkoły. Ta artystyczna praca zaowocowała kolorowymi pakunkami wesołych pierniczków. Powstały nawet dwie świnki, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że ten model nie jest trafiony. Duże ilości fantazyjnie zdobionych wypieków, gwiazdek, choinek, aniołów, serc i postaci ciastka, trafiły na charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy dla Bruna, który odbył się w koneckim Markizie. Trafiły tam również wszystkie ozdoby świąteczne, a więc stroiki, bombki, kalendarz adwentowy i renifer, wykonane na szkolny Konkurs bożonarodzeniowy. Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń "Koniczynka" z Proćwina, bez których pomocy nie byłoby pierników! Dużym zaangażowaniem wykazała się cała społeczność szkolna, uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Wciąz kibicujemy Brunowi, wierzymy, że powróci do zdrowia.

           

GIRLS GO CIRCULAR
Od października do 17 grudnia uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w projekt edukacyjny Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Girls Go Circular". Projekt skierowany był do młodzieży w wieku 14 -18 lat, zainteresowanej zagadnieniami ekologii i przedsiębiorczości oraz nowymi technologiami. "Girls Go Circular" jest finansowany przez Unię Europejską i ma na celu wyposażenie uczniów z całej Europy w umiejętności cyfrowe i przedsiębiorcze poprzez internetowy program nauczania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym.
Uczestnicy mieli do wyboru 10 kursów online, z czego 2 kursy obowiązkowe - "Bezpieczeństwo w sieci i netykieta" oraz "Gospodarka o obiegu zamkniętym - wprowadzenie", a także jeden kurs spośród 8, m.in. o nowym spojrzeniu na tworzywa sztuczne, modzie i gospodarce o obiegu zamkniętym, elektroodpadach, zmianach klimatycznych, itp. Projekt był skierowany przede wszystkim do dziewczyn, ale i chłopcy mogli się włączyć w jego realizację. Tak było w przypadku naszej szkoły. Cztery uczennice wygrały w tym projekcie słuchawki bezprzewodowe. Nad realizacją projektu pracowała pani W. Banasik.

KONKURS BOŻONARODZENIOWY
2 grudnia rozpoczął się w naszej szkole konkurs bożonarodzeniowy na ozdobę świateczną wykonaną w dowolnej technice. Wpłynęło 19 prac, w tym stroiki (najwięcej), kartki, bombki, kalendarz adwentowy i renifer. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a ich poziom był na tyle wysoki, że komisja konkursowa miała problem w wyłonieniem zwycięzców. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło 14 grudnia. Pierwsze miejsce, exequo, zajęły K. Dymińska i Z. Lek (1 fe), drugie (też exequo) – W. Woźniak (1 bw) i K. Czeczot (1 mp), a trzecie, również exequo – I. Młodziński (1 bw) i J. Polewany (1 mp). Pozostałe prace zostały wyróżnione. Dyplomy i nagrody uczestnicy otrzymają po jasełkach szkolnych. Konkurs zoorganizowała i przeprowadziła pani W.Banasik. Wszystkie ozdoby świąteczne wykonane na konkurs bożonarodzeniowy zostały przekazane na charytatywny kiermasz dla Bruna Słowińskiego, który odbył się w koneckim Markizie.

 

ŚWIĘTA INACZEJ
14 grudnia w ramach mikołajek młodzież z naszej szkoły  pojechała do Kielc, do kina Helios na komedię "Świeta inaczej" w rezyserii
Patricka Yoki. Główna bohaterka filmu przygotowuje dom i potrawy jak z żurnala, a jej dzieci mają zupełnie inne pomysły na spędzenie świąt, ich ojciec ma inną kobietę. Po wielu perypetiach spotykają się w obcym mieście i po burzliwej dyskusji, spędzają święta w obcym domu. Scena finałowa zdecydowanie ukazuje „święta inaczej”. Film przypomina widzom, co jest w czasie świąt  najważniejsze, nie  ręcznie robione potrawy i góry prezentów, ale bycie z bliskimi. W wyprawie (porządny mróz -15 C) uczestniczyli uczniowie klas 1 bw, 1 fe, 1 mp, 2 fsw, 2 mb oraz 3 fw, łącznie 48 osób. Wszyscy wrócili (nikt nie został w stolicy województwa) i wszyscy zadowoleni, w dobrych humorach, życzą sobie więcej takich wyjazdów. Wycieczka była udana! Opiekę sprawowali: W. Banasik, D. Wilk i A. Ciszek.

   

 

MIKOŁAJKOWA WIZYTA W CICHYM ZAKĄTKU
7 grudnia uczniowie z grupy fryzjer klasy II fsw zrobili niespodziankę mikołajkową pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej "Cichy zakątek" w Końskich. Polegała ona na wykonaniu usług fryzjerskich. Ostrzygli kilkanaście osób, kobiet i mężczyzn. Wykonali też modelowanie i czesanie pod czujnym okiem swojej nauczycielki zajęć praktycznych, pani B. Szteleblak.

       

 

WIELKI SUKCES NASZYCH W TENISIE STOŁOWYM
7 grudnia nasi uczniowie odnieśli wielki sukces na Wojewódzkim Turnieju Tenisa Stołowego Ochotniczych Hufców Pracy Dziewcząt i Chłopców w Skarżysku-Kamiennej. M. Fidos (2 fsw) oraz  K. Stefański (2 mb) zdobyli pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Rywalizowali z zawodnikami siedmiu drużyn z województwa świętokrzyskiego. Sukces jest tym większy, że nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami zawodów. Oprócz medali, dyplomów i upominków przeznaczonych dla zwycięzców, otrzymali także nagrodę specjalną ufundowaną przez Wojewódzkiego Komendanta OHP Grzegorza Małkusa. Gratulacje!!!

   

 

FRYZJERZY NA BARYCZY
29 listopada adepci fryzjerstwa z klasy 2 fsw zostali zaproszeni do Ośrodka Szkolno - Wychowawczego na Baryczy. Tym razem pracowali nad fryzurami wychowanków ośrodka, strzygąc piętnaście osób. Wykonali także dwanaście fryzur w ramach przygotowania do balu andrzejkowego. Opiekunem warsztatów była pani B. Szteleblak

           

 

POTYCZKI SŁOWNE
28 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkyrs pod tytułem "Potyczki słowne". Uczestnicy musieli wykazać się m.in. Znajomością polskich przysłów i powiedzeń. Ocenie podlegała poprawność językowa wykonanych zadań oraz czas ich realizacji. Do rywalizacji przystąpiło 9 osób z klasy 2 fsw, a zwyciężyła A. Serszyńska. Konkurs zorganizowała pani M. Hamela.

 

POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI KOSZYKOWEJ
23 listopada męska reprezentacja naszej szkoły dzielnie walczyła w Powiatowym Turnieju PIŁKI Koszykowej o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu. W skład naszej drużyny w zawodach w Stąporkowie weszli uczniowie: B. Boczek E. Milner, M. Piwowarczyk, Ł. Świercz, M. Świerzy, A. Rurarz i D. Zatora (3 fsw) oraz P. Kolus i Sz. Smidl (2 mb), a także K. Czeczot (1 mp). Gratulujemy zaangażowania i pięknej rywalizacji sportowej. Opiekunem drużyny był pan S. Ferencz.

       

 

URODZINY BRUNA
22 listopada nasza szkoła dołączyła do akcji "Urodziny Bruna" zorganizowanej z okazji drugiej rocznicy urodzin Bruna. Nauczyciele i uczniowie upiekli ciasta, muffinki oraz przygotowali inne słodycze, które zostały wystawione na kiermaszu. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na leczenie chłopca. Ciasta upiekli przede wszystkim uczniowie klasy pierwszej, M. Mastalerz, A. Izmajewa i K. Wosiński. Akcję koordynowały panie I. Mańko – Sękowska oraz B. Szteleblak. To już kolejna zbiórka dla Bruna, któremu kibicujemy i życzymy powrotu do zdrowia, a jego rodzicom wytrwałości.

 

ZOSTAŃ W OJCZYŹNIE
22 listopada przedstawiciel różnych klas uczestniczyli w Kielcach, w konferencji „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą” Celem tego spotkania było doskonalenie kompetencji metodycznych u nauczycieli oraz rozwijanie u uczniów kompetencji proinnowacyjnych, kształtowania u nich postaw przedsiębiorczości i aktywnego obywatelstwa. W programie konferencji zaplanowano ciekawe wykłady na temat rozwijania innowacyjności i przedsiębiorczości młodych Polaków oraz skutecznych sposobów pomnażania własnego potencjału przedsiębiorczego. Podczas paneli dyskusyjnych z udziałem świętokrzyskich przedsiębiorców dyskutowano m.in. na temat czynników warunkujących rozwój przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz sposobach zatrzymania ich w regionie świętokrzyskim. W trakcie wydarzenia odbył się także konkurs online dla uczniów pn. „Świętokrzyscy Mistrzowie Przedsiębiorczości” z nagrodami ufundowanymi przez Fundację Empiria i Wiedza. Dwie nasze uczennice z klasy I fe, A. Jach i P. Pakuła znalazły sie w dziesiątce najlepszych z woj świętokrzyskiego, którzy rozwiązali test najszybciej i uzyskali sto procent punktów. Dziewczyny zdobyły nagrody w postaci tabletów. Serdecznie gratulujemy! Opiekunowie to W.Banasik I D.Wilk.

       

 

Festiwal Hair & Beauty 2022
20 listopada uczniowie fryzjerstwa z naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Fryzjerskim Hair&Beauty w Katowicach, które są organizowane dla fryzjerów aktywnie pracujących, dla osób uczących się zawodu i dla wszystkich pasjonatów. To prawdziwe święto fryzjerstwa, kosmetyki, stylizacji paznokci i wizażu. Festiwal przedstawił kompleksowy przegląd najnowszyh rozwiązań i możliwości branży fryzjerskiej. To szansa na wymianę doświadczeń i skorzystania z bezcennych porad edukatorów marek. Na festiwalu obecne były także gwiazdy polskiego i światowegofryzjerstwa, dzięki czemu uczniowie mogli przyjrzeć się pracy mistrzów w zawodzie. Wyjazd miał jeszcze dodatkowy walor, wzięli w nim udział pracodawcy, więc uczniowie mogli ich poznać w sytuacji pozazawodowej. Opiekę sprawowały panie I. Mańko – Sękowska i B. Szteleblak, będąca również organizatorką wizyty na Festiwalu Hair & Beauty 2022.

           

 

 

WIRTUALNY FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
17 listopada odbyły się zajecia wirtualne dla sprzedawców i handlowców. Udział brały klasy pierwsze, drugie oraz grupa sprzedawców z klasy trzeciej. Celem Wirtualnego Festiwalu było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w obszarze branży handlowej, przekazanie wiedzy o rynku pracy, promowanie kształcenia zawodowego, doskonalenie kompetencji uczniów i pokazania możliwości rozwoju kariery w zawodach sprzedawca i technik handlowiec. Na festiwal złożyło się pięć wykładów, o roli przedstawiciela handlowego, technikach sprzedaży, jak pokonać stres i jakie są jego objawy w stresie w pracy sprzedawcy, jak skutecznie sprzedawać – praktyczne wskazówki oraz dyskusja na czacie. Eurocash
Zajęcia przygotowali W.Banasik i M.Pluta.

    

 

ERASMUS - KONFERENCJA
10 listopada odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów szkoły branżowej” współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Organizacją partnerską naszej szkoły było Sistema Turismo. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, starosta konecki Grzegorz Piec, Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztof Stachera oraz Małgorzata Zielińska – Perczak starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, a także Jaceka Werens dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich. Konferencję poprowadzili uczniowie naszej szkoły, G. Blok (2 fsw) wraz z M. Śmidlem (2 mb), opowiedając o kulturze, tradycjach, zabytkach, geografii, historii i kuchni słonecznej Italii. Zgromadzeni goście obejrzeli także dwa krótkie filmy oraz prezentacje multimedialne przedstawiające przebieg projektu oraz program kulturalny w Wenecji i w San Marino Uczestnicy przedstawiali swoje wrażenia ze swojego pobytu w Rimini, podkreślając zgranie grupy, wzajemną pomoc, kąpiel w Morzu Adriatyckim, zadowolonych pracodawców i życzliwych opiekunów. W klimat słonecznej Italii wprowadziły wszystkich uczennice klasy 2 fsw A. Żądło i Z. Szczepanik, które zaśpiewały piosenki w języku polskim i włoskim. Uczestnicy projektu otrzymali Europassy oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie i zespół projektowy (pani D. Szymanek i S. Ferencz) zgodnie stwierdzili, że zrealizowany projekt buduje w szkole poczucie sukcesu oraz przynależności do Europy. Koordynatorem zespołu była pani I. Mańko – Sękowska.

           

 

BYŁA, JEST I BĘDZIE
9 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Nieodległości. W tym roku przyświecało jej hasło: "Była, jest i będzie", a scenariusz został oparty na rozmowie współczesnego młodego człowieka z kobietą pochodzącą z XIX wieku. Rozmowa, recytowane wiersze i utwory muzyczne przeprowadziły słuchaczy przez 123 lata niewoli, aż do wyzwolenia. Na tle brzóz i spadających liści, układających się w biało – czerwone barwy narodowe, uczniowie recytowali z zaangażowaniem wiersze m.in. Jana Lechonia, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Marii Konopnickiej. Uczennice klasy II fsw Z. Szczepanik i A. Żądło zaśpiewały Rotę, w którym to utworze zawtórowali im wszyscy zgromadzeni widzowie. Na zakończenie głos zabrał dyrektor ZSP nr 2, Łukasz Misztal, który podkreślił znaczenie tego święta dla współczesnych Polaków, którzy powinni docenić wolność wywalczoną przed laty. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego w składzie: P. Wyciszkiewicz, Uroczystość przygotowały panie Wioleta Banasik i Dorota Wilk.

           

POMAGAMY
2 listopada zostały przekazane dary dla wielodzietnej rodziny z Radlina. Jest to kontynuacja akcji przeprowadzonej wiosną 2022 roku pod hasłem: "Mufinki dla rodzinki". Jej celem było pozyskanie funduszy na wsparcie 10-osobowej rodziny z Radlina. Za pieniądze zebrane w naszej szkole 25 października podczas sprzedaży ciast upieczonych przez uczniów i ich rodziców. Z tych funduszy zostały zakupione artykuły szkolne, kosmetyki i słodycze. Ponadto w paczce znalazły się eleganckie kubki. 2 listopada pani W. Banasik zawiozła dary do Radlina. Akcję zorganizowały i przeprowadziły panie W. Banasik i A. Ciaś.

PAMIĘCI OFIAR "ACTION REINHARDT"
20 października reprezentanci wszystkich klas uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii w Kielcach, w ramach projektu realizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku upamiętniający pamięć ofiar niemieckiej zbrodni. 80 lat temu rozpoczęła się "Aktion Reinhardt". Z polskich miast, miasteczek i wsi wywożono do obozów zagłady polskich Żydów. Zginęło blisko dwa miliony obywateli polskich. W wyniku Akcji „Reinhardt” dokonano straszliwej zbrodni wyniszczenia całych wspólnot żydowskich i grabieży mienia na ogromną skalę. Przestał istnieć przedwojenny świat żydowski w Polsce. Zniszczeniu uległa cała prawie tysiącletnia kultura. Wiedza o Akcji wśród współczesnych jest znikoma, stąd zrodziła się potrzeba zrealizowania takiego projektu. Opiekę nad uczniami sprawowały panie W. Banasik i D. Wilk.

   

 

LEKCJE O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH
Od 18 do 26 października uczniowie klas pierwszych (I mp i I fe) uczestniczyli w zajęciach VII edycji projektu "Lekcje o Funduszach Europejskich", organizowanym przez
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tegoroczne wydanie poświęcone było zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne uczyli się, czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i poznawali źródła pozyskiwania środków na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznali się również z zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich i formami wsparcia naszego makroregionu w latach 2021-2027, czyli z nowym programem Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Akcja polegała na przekazaniu szkołom szczegółowo zaprojektowanych scenariuszy zajęć oraz materiałów dydaktycznych, tj. broszur, gier planszowych oraz upominków dla uczniów. Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami mogą wziąć udział w konkursie pod nazwą „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac, organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach. Lekcje w ramach projektu przeprowadziła pani W.Banasik.

           

Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW
12 października młodzi fryzjerzy z klasy II fsw uczestniczyli w warsztatach w Zespole Przedszkolnym nr 1 w Końskich, w ramach poznawania różnych zawodów. Tym razem był to fryzjer, więc na głowach dzieciaków powstały różne fryzury, co sprawiło małym klientom prawdziwą radość. 16 listopada uczniowie fryzjerstwa z klasi II fsw po raz kolejny odwiedzili przedszkolaków. Tym razem gościli w Akademii Przedszkolaka w Końskich. Tradycyjnie przybliżali dzieciakom zawód fryzjera. Warsztaty polegały na czesaniu małych klientów w loki, koki i warkocze, a chłopców – irokezy. Opiekunką warsztatów fryzjerskich był pani B. Szteleblak

       

 

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W ZSP NR 2 W KOŃSKICH
12 października społeczność naszej szkoły uczciła święto Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Łukasz Misztal, witając przybyłych gości, Członka Zarządu Powiatu – Pana Jarosława Staciwę, Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia – Pana Krzysztofa Stacherę oraz Komendant Hufca 13-5 w Końskich – Panią Monikę Jedynak, a także przedstawicielki Rady Rodziców. Po przemówieniu Pana Dyrektora głos zabrał Członek Zarządu Powiatu, który złożył życzenia w Dniu Edukacji Narodowej i przekazał wskazówki dla młodzieży. Pan Naczelnik w swoim wystąpieniu podkreślił rolę nauczyciela w kształceniu zawodowym i przygotowaniu młodego pokolenia do dorosłości oraz przekazał informację o wyróżnieniu nauczyciela z naszej szkoły Nagrodą Świętokrzyskiego Kuratora i przyznanych trzech Nagrodach Starosty Koneckiego. Na zakończenie Pan Naczelnik złożył serdeczne życzenia okolicznościowe. Dyrektor Łukasz Misztal (wraz z panem Staciwą)  wręczył, wyróżniającym się w pracy nauczycielom, przyznane przez siebie nagrody. Ważną częścią uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Poprowadziła je uczennica II fsw G. Blok. Wybrani reprezentanci klas: I bw, I fe oraz I ms przyrzekali na sztandar szkoły godnie ją reprezentować oraz solidnie wykonywać swoje obowiązki. Po części oficjalnej, uczniowie klas pierwszych przedstawili krótki montaż słowny w podziękowaniu za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość nauczycieli. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni obejrzeli prezentację przedstawiającą szkołę, a także uczących w niej nauczycieli oraz pracowników administracji. Akademia została przygotowana przez zespół nauczycieli: W. Banasik (ślubowanie klas pierwszych), M. Hamela (dekoracja sali), E. Kuleta (scenariusz, przygotowanie prezentacji), D. Szymanek (sprawy organizacyjne). W akademii występowali uczniowie z klas: 1bw: K. Korzeniowska, I. Młodziński, W. Opala, A. Przybył, K. Słaboń, K. Tuzin, P. Włodarczyk, D. Wychowałek, (pomagali: M. Karczmarczyk, K. Biskupski, K. Ciszek); z 1fe: Z. Malczak oraz z 1mp: M. Łosiak.

       

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
5 – 10 października odbywały się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Społeczność szkoły (nauczyciele, uczniowie, pracownicy) w tajnym głosowaniu wybierali Samorząd spośród 11 kandydatów z różnych klas. W wyniku głosowania przewodniczącym Szkoły został J. Skorupa (3 ms), a zastępcą – B. Luzeńczyk (3 fw). W skład zarzadu SU weszli: D. Zatora (3 fw), B. Chwaszczyński (2 mb), M. Łosiak (1 mp), G. Blok (2 fsw) i K. Korzeniowska (1 bw). A już 11 października przedstawiciele nowowybranego Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w spotkaniu w Starostwie Powiatowym, gdzie odbyła się dyskusja na temat utworzenia Powiatowej Rady Młodzieżowej. Przedstawicielami naszej szkoły w tym spotkaniu byli: M. Łosiak, G. Blok, J. Skorupa oraz D. Zatora wraz z opiekunką SU, panią W. Banasik.

INTEGRACJA PIERWSZAKÓW
7 października młodzież klas pierwszych naszej szkoły integrowała się podczas rajdu pieszego na trasie Końskie - Proćwin, zawodów portowych oraz wspólnego ogniska. Uczniowie mogli poznać siebie i swoich nauczycieli w warunkach pozaszkolnych, bawiąc się się w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Pogoda sprzyjała aktywności, więc humory dopisywały. Wspólnie spędzany czas jest bezcenny. Opiekunami byli wychowawcy klas pierwszych, W. Banasik, A. Ciszek i L. Sztandera oraz nauczyciele wychowania fizycznego: M. Augustyniak i S. Ferencz.

   

ZAWODY LEKKOATLETYCZNE
26 – 29 września w Ogólnopolskich Zawodach Sportowych Ochotniczych Hufców Pracy w druŻynie Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy nasza szkołę reprezentował M. Sinkiewicz z klasy II mb. Zawody odbyły się
w Pleszewie, pod patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Nauki. Młodzież rywalizowała w różnych konkurencjach lekkoatletycznych, rzut piłeczką palantową, rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, skok w dal z rozbiegu, bieg na 100, 200 i 400 m, strzelanie z KBKS, strzelanie z wiatrówki, przeciąganie liny, tor przeszkód, marszobieg oraz w teście wiedzy olimpijskiej. Nasz reprezentant przyczynił się do zajęcia III miejsca.

AKCJA SADZENIA DRZEW
3 pździernika uczniowie klasy 1fe sadzili drzewa w ramach IV edycji akcji "Posadź drzewko z Prezydentem RP i leśnikami". Sadzonki dębu i brzozy dostarczone przez wychowawców koneckiego Hufca Pracy, pochodzą z Nadleśnictwa Barycz. Uczniowie z zapałem sadzili rośliny, w czym wspierał ich dyrektor naszej szkoły Ł. Misztal oraz wychowawca klasy A. Ciszek. Drzewa zapewniają nam przetrwanie, tlen, są schronieniem i pożywieniem dla zwierząt, a ich wpływ na nasze samopoczucie jest bezcenne..

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022
23 września uczniowie klasy I fe sprzątali okolice Nałęczowa i Proćwina w ramach 29. edycji międzynarodowej akcji "Sprzątanie Świata", która w tym roku przebiegała pod hasłem "Wszystkie śmieci są nasze". Jej celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej i zmniejszenie ilości śmieci.
Młodzież bardzo sumiennie oczyszczała las wzdłuż drogi. Opiekunowie także osobiście zaangażowali się w pracę na rzecz środowiska. :) Niestety, śmieci jest wciąż dużo i wszyscy mieli co robić. Finałem pracowitego piątku było ognisko integracyjne na terenie remizy w Proćwinie. Uczestnicy akcji piekli kiełbasę, pianki i chlebek. Szefem tej ekspedycji był S. Ferencz, a w opiece wspomagali go A. Ciszek i B. Szteleblak.

WITAMY NOWY ROK SZKOLNY
1 września w letnich promieniach słońca powitaliśmy nowy rok szkolny 2022/23. W tym ważnym momencie towarzyszyli nam goście: starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członkowie zarządu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik oraz wicenaczelnik Wydziału Zdrowia, Oświaty i Polityki Społecznej, Marcin Wiaderny, a także komendant HP Końskie, pani Monika Jedynak. Po raz pierwszy uroczystość otworzył, dotychczasowy wicedyrektor, Łukasz Misztal, który zadebiutował w roli dyrektora i otrzymał symboliczne klucze do szkoły od, dotychczas pełniącego obowiązki dyrektora, Marcina Pluty. Oprócz klas promocyjnych, naukę rozpoczęli uczniowie, w różnych zawodach, m.in. mechanik, fryzjer, elektryk, sprzedawca, cukiernik. Możemy życzyć sobie w tym roku szkolnym pokoju i możliwości spokojnego zdobywania wykształcenia.

 

 

 

STRONA GŁÓWNA

KONTAKT Z NAMI

PATRON SZKOŁY

70 - LECIE SZKOŁY

ERASMUS+

eTWINNING               

POWER

PROJEKTY POKL

PROGRAMY, AKCJE
PROJEKTY...

NABÓR

KIERUNKI                   
KSZTAŁCENIA        

PROGRAM
PROFILAKTYCZNO-
WYCHOWAWCZY

KALENDARZ ROKU
SZKOLNEGO
   

O SZKOLE

KADRA

PRACOWNIE

OSIĄGNIĘCIA

Z ŻYCIA SZKOŁY      

ORGANIZACJE

BIBLIOTEKA

KONKURSY

DLA UCZNIA

STATUT SZKOŁY

PODRĘCZNIKI

RODO