PROGRAM EDUKACYJNY „PODSTĘPNE WZW” 

Inicjatorem programu edukacyjnego „Podstępne WZW" jest Fundacja „Gwiazda Nadziei". Patronatem akcji na terenie świętokrzyskiego jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, a na terenie powiatu koneckiego powiatowa jednostka Sanepidu w Końskich.
Program jest odpowiedzią na ogromne, zdaniem naukowców, niedoszacowanie liczby zakażeń HBV i HCV. Przeciwdziałać tej sytuacji można dostarczając nastolatkom informacji pozwalających na rozpoznawanie, a tym samym unikanie sytuacji, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem zakażenia. Dzięki wiedzy na temat HBV oraz HCV nosiciel ma szansę rozpoznać u siebie objawy i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Dlatego też celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat HBV oraz HCV i wywołanego przez nie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Zadaniem nauczycieli będzie wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego też wiele osób nie jest świadomych zakażenia i trwającej już, niekiedy bardzo zaawansowanej, choroby. Do jej rozpoznania najczęściej dochodzi w momencie ujawniania się powikłań zakażenia, takich jak marskość lub nowotwór wątroby. Przyczyną tej groźnej choroby wątroby są wirusy HBV oraz HCV.

Drogi zakażenia HBV
Zakażeniu HBV ulec może każdy, kto nie został skutecznie zaszczepiony. HBV przenoszony jest przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Do zakażenia może dojść nawet w przypadku obecności wirusa w niewidocznej dla ludzkiego oka ilości krwi.
Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas:
• zabiegów medycznych;
• zabiegów upiększających np.: manicure, pedicure, kolczykowania;
• podczas wykonywania tatuażu;
• niezabezpieczonych kontaktów seksualnych;
• używania przedmiotów codziennego użytku należących do osoby zakażonej, mogących naruszyć ciągłość skóry: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek itp.;
• z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, w trakcie porodu i w okresie karmienia.

Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Jest ona skuteczna, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie.

Drogi zakażenia HCV
Wirus HCV najczęściej przenoszony jest przez krew. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas:
• drobnych zabiegów medycznych np.: pobierania krwi, wstrzyknięć, usuwania znamion;
• dożylnego przyjmowania narkotyków;
• zabiegów upiększających, w trakcie których może dojść do kontaktu z krwią, takich jak: manicure, pedicure, wykonywanie tatuażu, kolczykowanie;
• zabiegów stomatologicznych.
Duże ryzyko zakażenia (w Polsce szacowane na 60-90%) dotyczy grupy osób uzależnionych od narkotyków, używających wspólnych strzykawek i igieł.